07
Aug
17

Of, of, ce dor, ce chin, ce jale, pe la poarta dumisale!

Aseară, pe la șapte jumate i-am lăsat pe olteni și pe giurgiuveni  să alerge cu limba de-un cot în arșița de la Severin și am scos Fiara la plimbare. După 50-60 de metri eram leoarcă. Și mă-ntrebam cum va gândi Dică meciul, ținând cont de ce ne așteaptă, mai ales la Lisabona.

Sigur, cele trei meciuri din Ligă, cu Chiajna, Iașii și cu Astra ar putea fi privite ca un fel de antrenamente mai serioase, deși surprizele apar taman când nu te aștepți. Așa că nu m-am mirat că Pintilii și Texeira, cei mai în vârstă din lot, sunt menajați. Bun, nici Alibec nu trebuia forțat, că și el are ceva probleme. De Budescu ce să mai vorbim… Dar nici Enache, nici Ovidiu Popescu ? Păi, ei trebuie puși să tragă meci de meci, până le-or ieși aerele din cap.

Și-uite-așa, Nick (că așa-i zic băieții…) a mai făcut niște experimente, începând meciul cu Grecu ( ?!), Benzar ( !?), Pleașcă, Achim (!!!), ba chiar și cu De Amorim. Cu toate schimbările, am văzut cam tot ce văzuserăm în primele etape – plimbat mingea, pase mai mult de-a latul, dar doar până-n preajma careului advers, unde se fâsâia totul…Cooperativa ”Munca în zadar”…0-0 la pauză.

Văzând că se-ngroașă gluma, Dică (precis, n-a fost GgB !) îi înlocuiește la pauză pe Morais și Grecu cu Popescu și Man. Pe ei, pe ei, pe ei, pe mama lor ! Și se face… 0-1 !!! Fază ce merită discutată. Marko, foarte activ tot meciul, ia mingea și încearcă să scape de efuziunile sentimentale ale lui Feussi, pătrunzând în careu, unde e doborât. ”Brad Pitt cel Cucernic” se remarcă din nou, lăsând jocul să continue. Chiajna contra-atacă, steliștii se bâlbâie, cu urechea la fluierul lui Tudor, și o centrare în careul lor e reluată în gol. Din locul unde ar fi trebuit să fie Momčilović, dar era De Amorim…Mai erau vreo 40 de minute, timp berechet de întors rezultatul. Oare? Ghinionul părea să continue, până și senzaționalul șut al Bizonului a fost apărat, la fel de senzațional, de Bălgrădean… Apare și Alibec, în locul abulicului De Amorim, dar… mai nimic…În schimb, înscrie Benzar. Și ce gol… Asaltul continuă și, peste vreo zece minute,  vine izbăvirea : Feussi fusese înlocuit, așa că n-a mai avut cine să-l tragă de tricou și să-i pună piedică lui Momčilović. Centrare (a câta ?) transformată-n gol de Man : 2-1, victorie, încă trei puncte, rămânem sus. Dar, ce chin ! Și cu cine… Cu o echipă cu care se putea face scorul campionatului. Dar, deh, căruța roș-albastră scârțâie, scârțâie. Sau am eu pretenții prea mari?

Nu știu, bre, da` una-i Chiajna, alta-i Sportingul. Și, din ce-am văzut aseară, n-am cum să sper în vreo minune. Chiar dacă GgB îngrașă porcul în ajun, aducându-i pe Golofca și pe-un stoper sârb… Acu`, ce să zic, tot așa cobeam și-nainte de meciul de la Plzeň, și-ați văzut ce-a ieșit. Dă, Doamne, să fie și-acum tot așa! Dar, până atunci, ne-așteaptă Iașii și Astra…

Anunțuri

2 Responses to “Of, of, ce dor, ce chin, ce jale, pe la poarta dumisale!”

1. 1 Красная Армия
    August 9, 2017 la 22:22

fabulos! cum dreac’ sa ai o asa echipa mizera? :-)))

2. 2 Dawson
    August 10, 2017 la 00:13

Cu Craiova ca cu Craiova, dar sa-mi bag daca-l cred pe stelistul care zice ca se-asteapta sa pierdem puncte acasa cu CSM Iasi! :)))

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

FCSB

”Gigi Becali a continuat activitatea cu echipa asta. El n-a preluat FCSB, a preluat Steaua” – Ilie Dumitrescu

E echipa la care am crescut, am câştigat campionate şi am jucat finală Champions League. Pentru mine, asta este Steaua, care e acum din Liga 1. Nu s-a desfiinţat niciodată! Ce rost are să spunem că e altă echipa? A avut continuitate.” – Dan Petrescu