Iul
15

DESCĂTUȘARE?

Hai, bre, că prea suntem prăpăstioși…

Ne-a cam fost frică de slovacii (!?!) ăștia, deși aș zice că mai mult de goangele alor noștri. Primele meciuri ale sezonului, continuarea gâfâitului de retur al campionatului trecut, nu arătau nimic bun, ba din contră.

După cum a început, parcă era un meci din campionatul nostru – Steaua părea echipa gazdă, iar adversarul încerca să profite cu contra-atacuri rapide. Arbitrajul larg al spaniolului favoriza jocul în forță al unei echipe slovace tinere, cu câțiva băieți vânjoși, probabil fani ai hocheiului și rugby-ului… Și iar mi-am adus aminte de campionatul nostru, unde impotența atacului și gafele din apărare ne-au făcut să pierdem atâtea puncte. Dar diferența exista. Dispăruse lehamitea din joc, vedeam un pressing, o agresivitate ca pe vremea mijlocului Rădoi-Paraschiv. Și, în sfârșit, un vârf autentic… Aruncat în luptă la câteva zeci de ore de la transfer, arghelianul Grigoruț Tadeu ne-a arătat, dacă mai era nevoie, ce înseamnă un atacant puternic, cu dribling, viteză și lovitură de cap, capabil să creeze panică în apărările adverse. Steaua și-a găsit, se pare, omul pe care îl caută cam de multișor.

Golul anulat (de ce?) în min.34 și cele câteva ocazii clare ratate în minutele următoare erau cât pe-aci să-mi îndreptățească temerile, Trenčín revenind și trecând de două ori pe lângă gol, așa că am răsuflat ușurat la terminarea reprizei. După o oră în care Chipciu i-a mai scos niște fire de păr alb lui Rădoi, dar mai ales nouă, în locul său intră necunoscutul (pentru mine) Hamroun. Algerianul, cu numărul 14, a fost de două ori mai bun ca numărul 7… El obține o lovitură liberă, iar Stanciu șutează direct la poartă, surprinzând portarul: 0-1! Un șut perfect, spre deosebire de alte două din poziții mai centrale, pe care le ratase complet… După o evoluție foarte bună, Hamroun înscrie și al doilea gol, din centrarea neobositului Adi Popa, consființind o victorie care duce 99% în grupele Europa League. Dar, mai știi, meciul ăsta o fi însemnat descătușarea și om avea parte de ceva mai de soi. O calificare în grupele UCL ar aduce bani mulți. Dar de unde găsim un play-maker? Că aici e buba… Și, zău, van Kessel ăla ar merita un efort financiar…

Anunțuri

8 Responses to “DESCĂTUȘARE?”

1. Iulie 15, 2015 la 10:27

La cat de sceptic am fost inainte de meciul de-aseara, victoria stelista – si evolutia, per total – reprezinta o surpriza uriasa pentru mine si ma bucur ca s-a intamplat asa, mai ales ca la pauza am dat peste comentariul unui boroman care voia nici mai mult nici mai putin decat un penalty acordat aiurea pentru Trencin in repriza a doua! Asa ca mi-am zis: ce-ar fi daca…? Sa crape toti oligofrenii ca ala de ciuda! Iar. 😀

2. 2 Ovidiu
    Iulie 15, 2015 la 11:21

Mda, trencinii aia mi-au stricat seara 😀 . Niste amatori! Cum sa-l pui tu in zid pe ala de-o juma de metru? Iar ala de langa el s-a dat la o parte, sa nu-l muste mingea. Aia n-au loc in prima liga la noi.

3. 3 Lucky
    Iulie 15, 2015 la 11:23

Unul-doi jucatori de valoare schimba complet fata unei echipe mediocre.

Tade mi-a confirmat părerea bună despre el, e un plus uriaş, care o să ne ajute mult pe viitor, iar algerianul a fost o surpriză plăcută. Sper să confirme şi să-i dea un imbold şi lui Chipciu.

Cred că mai e neapărat nevoie de un număr 8 valoros şi putem spune că avem un lot rezonabil. Nu de Champions League, dar cu care să putem să jucăm bine în campionat şi să nu ne facem de râs în Europa League.