Apr
15

CU PLAIVAZUL

Aseară, după un festin cu copiii și un film bun (”Cake”), am văzut o jumătate de oră de bambilici, de parodie de fotbal. Mingea părea ovală, țopăind când la unii, când la ceilalți, jucătorii se întreceau în execuții  ilare, punctate de simulări grosolane… Normal, dacă ne gândim că e vorba de două echipe pe care n-o să le mai vedem în prima ligă, din vară.

După un uluitor 6-0 cu Ceahlăul (chiar la Piatra Neamț),  pe 6 decembrie, anul trecut, ”U” Cluj a jucat 9 meciuri (plus 4 reprize de 15 minute, prelungiri în cupe) în care n-a înscris niciun gol: 0-0 cu Dinamo, în Cupa Ligii (eliminată la penalty-uri), 0-3 cu ASA, 0-3 cu Dinamo, 0-0 cu CFR, 0-0 cu Chiajna, 0-1 cu Brașov, 0-0 cu Botoșani, 0-2 cu Iași , 0-0 și 0-0 cu CFR în Cupă (calificare după penalty-uri) !

Din minutul 80 al meciului de la Piatra Neamț, când au înscris al șaselea gol, până în minutul  56, când s-a marcat în poarta Rapidului, au trecut aproape 16 de ore de joc… Un gol care a adus 3 puncte. Și care l-a făcut pe dom` profesor Pustai să scoată plaivazul și să-și refacă socotelile. Deh, el prevăzuse încă 20 până la sfârșitul campionatului.

Ia să vedem…

Miercuri vine ASA (aolică!), sâmbătă, înainte de Paști, meci în Groapă (hm…), pe 20 vine Chiajna (?!?), pe 25 meci la Brașov (ai-ai-ai…), pe 29 vin Botoșanii.  Cinci meciuri din care Rapid ar trebui să câștige 3 și să facă un egal, ca să strângă cele zece puncte planificate de Pustai. Floare la ureche, nu? Apoi alte 10 puncte de câștigat în ultimele cinci meciuri: la Iași (au!), la Piatra Neamț , apoi vine Craiova (ooops!), deplasare la CFR Cluj (aoleu!) și meciul de adio, cu Pandurii (văleu!).

Acu`, spuneți și voi, ce se vede la capătul drumului? Bietul Moraru arăta în aseară mai fiert decât sosia lui, Mussolini, la Gran Sasso. Și nu știu dacă se va găsi vreun Skorzeny să-l salveze… Și i-o mai arde lui să continue să strice orzul pe gâște… și la matineu? Orzul, adică apa. De izvor. Și gâștele, adică… alea…

Dar noi să fim băieți gigea și să nu uităm să-l ținem la curent pe viteazul d`Anconia – pe ce post și la ce oră se dau meciurile din divizia secundă…

Anunțuri

2 Responses to “CU PLAIVAZUL”

1. Aprilie 5, 2015 la 09:39

Eu ieri m-am ocupat mai intai de probleme administrative – reimprospatat stocul de cafea (mai multe feluri) pentru familion, discutii cu o tipa dulce foc pe marginea unei eventuale inscrieri intr-un club, altele cu niste doctori de calculatoare s-aduca niscai imbunatatiri la ce-am in momentul asta prin zona, chestii oarecum obisnuite sambata.
    Apoi meciuri, nene! Mai intai m-am enervat ca Liverpulile-mi au pierdut aiurea la Londra cu Arse si-nca la scor, ca ManUre a castigat cu Villa desi oaspetii puteau scoate un egal pe final sau ca Craiova a batut la Galati – de ce asta?, pai c-o victorie Otelul ar fi tinut mai aproape de Rapid. 😀
    Apoi m-am amuzat, fara niciun pic de rautate, la batuta zdravana administrata de Bayer „hamburgherilor”, pentru ca la Borussia-Bayern sa ma uit, din motive de filme, numai la vreun sfert de prima repriza, suficient cat sa vad golul lui Lewandowski, care-avea sa ramana si unicul al meciului.
    Au mai fost pe-acolo un Astra-CFR Cluj, la care-am prins intrucatva live golul si zic asa c-a trebuit sa vin de prin bucatarie, unde-mi asistam consoarta la gatit una-alta, intr-o camera cu TV, de unde razbateau zbieretele unui comentator, iar la U Cluj cu Rapid am procedat ca la acel derby german amintit – daca hartia asta digitala suporta asemenea comparatie, desigur 😆 – fiind insa vorba de finalul partidei.
    Si, ca tot veni vorba de filme, aseara am vazut unul chiar haios, „La guerre du Royal Palace”, apoi vestitul deja „American Hustle”, pe care-s convins ca l-ai vazut si tu de multisor, Sam. 😉
    Dar sa nu uitam ca azi avem la ortodocsi Floriile, iar la catolici de-a dreptul Pastele, deci alea-alea toata lumea, vorba mea!

2. 2 Casillas
    Aprilie 6, 2015 la 16:10

Ce spuneam dupa meciul castigat de punjabezi cu Steaua, se vor umfla in pene si vor pierde puncte atunci cand au mai mare nevoie. Ce a mai sarit viteazul Anconia atunci, acum a intrat din nou in gaura ! 🙂 Poate o sa iasa la anu’ la matineu 🙂

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

FCSB

”Gigi Becali a continuat activitatea cu echipa asta. El n-a preluat FCSB, a preluat Steaua” – Ilie Dumitrescu

E echipa la care am crescut, am câştigat campionate şi am jucat finală Champions League. Pentru mine, asta este Steaua, care e acum din Liga 1. Nu s-a desfiinţat niciodată! Ce rost are să spunem că e altă echipa? A avut continuitate.” – Dan Petrescu