19
Sep
14

AUDACES…

fortuna juvat, sună un vechi adagiu al unei părți a strămoșilor noștri. Sau, mai pe înțelesul nostru, ”pe cei îndrăzneți îi ajută norocul”. Doar așa, îndrăznind, Steaua a învins la un scor de neimaginat, după o primă repriză care m-a înghețat…

Stadionul gol și goangele care nu se mai terminau ale elevilor lui Gâlcă m-au dus cu gândul la antrenamentele din Antalya sau mai știu eu unde, când fiecare e cu gândul la plajă și joacă după cum îl duce capul. E jenant ca într-un meci acasă, în fața unei echipe modeste, cel mai bun stelist să fie portarul Arlauskis. Danezii, băieți zdraveni, rapizi, disciplinați, deloc sănmărteni, i-au blocat pe steliști printr-un pressing sâcâitor și prin pase surprinzător de precise. Profitând de erorile steliștilor, danezii au atacat de fiecare dată când au putut, prin șarje rapide. Surprinzător, pe centru, unde, teoretic, era locul de care eram cel mai sigur. Și, fără intervențiile bravului nostru baltic și un car de noroc, danezii puteau conduce cu 2-3 goluri diferență la pauză.

Nici la reluare nu se întrevedea vreo schimbare, chiar dacă Gâlcă a mutat ofensiv, înlocuindu-l pe Râpă cu Rusescu. Și a venit centrarea lui Sănmărtean din min.52, ajunsă cu șansă în poartă. Replica a fost promptă și Steaua a scăpat iar de gol, mingea izbind bara… După vreo 5 minute a început dezastrul danez. Portarul lor scapă mingea la șutul lui Rusescu, oportunistul Keșerü e acolo și obține penalty (mi s-a părut simulare…) și eliminarea portarului! Fără Râpă în teren, ba și fără Moți în poarta adversă, Steaua face 2-0. ”Yes, we can!”, vorba Președintelui. Nu, nu a ”favoritului” nostru… Urmează un sfert de oră uluitor, în care Keșerü face hat-trick, iar Rusescu încheie… setul: 6-0!!! Să ne frecăm la ochi și sî privim din nou tabela.

Ghinionul pare să se fi terminat la Sofia, așa că ne putem aștepta la alte isprăvi. Urmează un nou antrenament (Slavă Domnului, cu public…) la Ploiești, înaintea derby-ului din Cupă cu Bercenii (Mondialii lui Bercea?!?), apoi meciul cu Astra (după 1-4 și 1-5, ce scor o urma?) și deplasarea la Kiev. Cine-o ajunge mai întâi acolo? Chipciu, sau… Putin?

P.S. Nimic despre Astra, umilită de Dinamo Zagreb (știți, cei trimiși în E.L. de… Aalborg). Aștept reacția muppets-ilor giurgiuveni Niculae&Vamă. Unde-oi fi pus masca aia de gaze?

Și nu pot să nu mulțumesc UEFA pentru decizia de a se disputa jocul fără spectatori. Nici nu vreau să mă gândesc ce-ar fi fost în tribune după începutul ce prevestea un scor… ca în meciul cu Stuttgart. Păi, cam ce credeți că ar fi făcut ”adevărații”după, să zicem, primul sfert de oră? Să-mi fac o cruce mare…